FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 Zulte Waregem
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best Role | Poacher |
| Foot | Right Only |
| Height | 187cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 136 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 861948 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 18-May-1989 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Zulte Waregem |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £619K |
| Wage | £6K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Robert Muhren get Genie Scout. |
Robert Muhren profile in Football Manager 2020. Robert Muhren is a 30 years old professional footballer from Netherlands. His preferred foot is Right Only and the best role is Poacher. In the first season of FM20, he is contracted to Zulte Waregem until 30-Jun-2020 earning £6K per week and has a market value of 619K.
Robert Muhren FM20 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Robert Muhren from FM20.
🙏
If you ever had Robert Muhren on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Robert Muhren FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Damien Marcq DM |
![]() |
Jelle Vossen ST |
![]() |
Saido Berahino AMR AMC ST |
![]() |
Bassem Srarfi AMR AML |
![]() |
Omar Govea DM |
![]() |
Fredrik Oldrup Jensen DM |
Zulte Waregem FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Robert Muhren
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Robert Muhren
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









