FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 SpVgg Greuther Furth
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DC |
| Best Role | Full Back |
| Foot | Right |
| Height | 180cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 58 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 8707875 |
| Age | 34 |
| D.O.B. | 14-Apr-1984 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | SpVgg Greuther Furth |
| Expires | 30-Jun-2019 |
| Value | £144K |
| Wage | £8K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Marco Caligiuri get Genie Scout. |
Marco Caligiuri profile in Football Manager 2019. Marco Caligiuri is a 34 years old professional footballer from Germany. His preferred foot is Right and the best role is Full Back. In the first season of FM19, he is contracted to SpVgg Greuther Furth until 30-Jun-2019 earning £8K per week and has a market value of 144K.
Marco Caligiuri FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Marco Caligiuri from FM19.
🙏
If you ever had Marco Caligiuri on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Marco Caligiuri FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Maximilian Wittek DL WBL |
![]() |
Julian Green AML AMC ST |
![]() |
Nik Omladic AMR AML |
![]() |
Mario Maloca DC |
![]() |
Roberto Hilbert DR WBR |
![]() |
Sebastian Ernst AMR AML AMC |
![]() |
Shawn Parker AMR ST |
![]() |
Lukas Gugganig DC DM |
![]() |
Daniel Steininger AMR ST |
SpVgg Greuther Furth FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Marco Caligiuri
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Marco Caligiuri
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












