FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 Dynamo Dresden
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Inverted Winger |
| Foot | Right |
| Height | 176cm |
| GS Rating |
|---|
| 73 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 42 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 8725761 |
| Age | 32 |
| D.O.B. | 17-Mar-1987 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Dynamo Dresden |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £872K |
| Wage | £7K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Patrick Ebert get Genie Scout. |
Patrick Ebert profile in Football Manager 2020. Patrick Ebert is a 32 years old professional footballer from Germany. His preferred foot is Right and the best role is Inverted Winger. In the first season of FM20, he is contracted to Dynamo Dresden until 30-Jun-2020 earning £7K per week and has a market value of 872K.
Patrick Ebert FM20 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Patrick Ebert from FM20.
🙏
If you ever had Patrick Ebert on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Patrick Ebert FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Chris Lowe DL WBL AML |
![]() |
Linus Wahlqvist DR DC MR |
![]() |
Sascha Horvath AML AMC |
![]() |
Rene Klingenburg AMC |
![]() |
Matthaus Taferner AMC |
![]() |
Vasil Kusej AMC ST |
![]() |
Kevin Ehlers DC |
Dynamo Dresden FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Patrick Ebert
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Patrick Ebert
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account










