FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Universidad Catolica
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MR |
| Best Role | Wide Midfielder |
| Foot | Right Only |
| Height | 170cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 52 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 8835638 |
| Age | 33 |
| D.O.B. | 22-Feb-1985 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Universidad Catolica |
| Expires | 30-Jun-2019 |
| Value | £273K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Jose Pedro Fuenzalida get Genie Scout. |
Jose Pedro Fuenzalida profile in Football Manager 2019. Jose Pedro Fuenzalida is a 33 years old professional footballer from Chile. His preferred foot is Right Only and the best role is Wide Midfielder. In the first season of FM19, he is contracted to Universidad Catolica until 30-Jun-2019 earning £3K per week and has a market value of 273K.
Jose Pedro Fuenzalida FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Jose Pedro Fuenzalida from FM19.
🙏
If you ever had Jose Pedro Fuenzalida on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Jose Pedro Fuenzalida FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Diego Buonanotte AMR AML AMC |
![]() |
Luciano Aued DM |
![]() |
Cristopher Toselli GK |
![]() |
Matias Dituro GK |
![]() |
German Lanaro DC |
![]() |
Cesar Fuentes DM |
![]() |
Diego Rojas AMC |
![]() |
Benjamin Vidal DC |
![]() |
Juan Carlos Espinoza DR DL WBR WBL |
Universidad Catolica FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Jose Pedro Fuenzalida
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Jose Pedro Fuenzalida
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












