FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Derby
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | WBR |
| Best IP Role | Wide Midfielder |
| Best OOP Role | In Possession (R) |
| Foot | Right |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 8 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 89040135 |
| Age | 29 |
| D.O.B. | 22-Aug-1995 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Derby |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £768K |
| Wage | £8K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Joe Ward get Genie Scout. |
Joe Ward profile in Football Manager 2026. Joe Ward is a 29 years old professional footballer from England. His preferred foot is Right and the best IP role is Wide Midfielder while the best OOP role is In Possession (R). In the first season of FM26, he is contracted to Derby until 30-Jun-2026 earning £8K per week and has a market value of 768K.
Joe Ward FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Joe Ward from FM26.
🙏
If you ever had Joe Ward on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Joe Ward FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Lewis Travis DM |
![]() |
Rhian Brewster ST |
![]() |
Max Johnston DR WBR MR MC |
![]() |
Ben Osborn WBL DM |
![]() |
Oscar Fraulo DM AMC |
![]() |
Carlton Morris ST |
![]() |
Jacob Widell Zetterström GK |
![]() |
Danny Batth DC |
![]() |
Andreas Weimann AMR AML AMC |
![]() |
Matt Clarke DC |
Derby FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Joe Ward
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Joe Ward
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













