FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Kasımpaşa
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best IP Role | Poacher |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Either |
| Height | 183cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 21 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 91001078 |
| Age | 34 |
| D.O.B. | 7-Jun-1991 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Kasımpaşa |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £403K |
| Wage | £9K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Cenk Tosun get Genie Scout. |
Cenk Tosun profile in Football Manager 2026. Cenk Tosun is a 34 years old professional footballer from Turkey. His preferred foot is Either and the best IP role is Poacher while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Kasımpaşa until 30-Jun-2026 earning £9K per week and has a market value of 403K.
Cenk Tosun FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Cenk Tosun from FM26.
🙏
If you ever had Cenk Tosun on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Cenk Tosun FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Nicholas Opoku DC |
![]() |
Haris Hajradinović AMC |
![]() |
Fousseni Diabaté AMR AML |
![]() |
Pape Habib Guèye AMR AML AMC ST |
![]() |
Yusuf Barasi AML ST |
![]() |
Kubilay Kanatsızkuş ST |
![]() |
Adem Arous DC |
Kasımpaşa FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Cenk Tosun
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Cenk Tosun
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account










