FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Heracles Almelo
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | GK |
| Best Role | Goalkeeper |
| Foot | Right |
| Height | 193cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 98 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 91017776 |
| Age | 29 |
| D.O.B. | 2-May-1991 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Heracles Almelo |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £971K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Janis Blaswich get Genie Scout. |
Janis Blaswich profile in Football Manager 2026. Janis Blaswich is a 29 years old professional footballer from Germany. His preferred foot is Right and the best role is Goalkeeper. In the first season of FM26, he is contracted to Heracles Almelo until 30-Jun-2021 earning £3K per week and has a market value of 971K.
Janis Blaswich FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Janis Blaswich from FM21.
🙏
If you ever had Janis Blaswich on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Janis Blaswich FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Kasper Lunding AMR |
![]() |
Luca De La Torre AMR AML AMC |
![]() |
Daniel Mesenhöler GK |
![]() |
Ismail Azzaoui AMR AML |
![]() |
Orestis Kiomourtzoglou DM |
![]() |
Navajo Bakboord DR DC |
Heracles Almelo FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Janis Blaswich
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Janis Blaswich
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









