FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Dresden
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 185cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 68 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 91102032 |
| Age | 29 |
| D.O.B. | 28-Oct-1990 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Dresden |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £695K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Yannick Stark get Genie Scout. |
Yannick Stark profile in Football Manager 2021. Yannick Stark is a 29 years old professional footballer from Germany. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM21, he is contracted to Dresden until 30-Jun-2022 earning £5K per week and has a market value of 695K.
Yannick Stark FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Yannick Stark from FM21.
🙏
If you ever had Yannick Stark on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Yannick Stark FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Alexander Jeremejeff ST |
![]() |
Chris Löwe DL WBL AML |
![]() |
Patrick Weihrauch AMR AMC |
![]() |
Philipp Hosiner ST |
![]() |
Julius Kade AMC |
![]() |
Kevin Ehlers DC |
Dresden FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Yannick Stark
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Yannick Stark
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









