FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 SC Preussen Münster
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best IP Role | Pressing Central Midfielder |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right Only |
| Height | 182cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 10 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 91138468 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 15-Jan-1995 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | SC Preussen Münster |
| Expires | 30-Jun-2027 |
| Value | £942K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Marvin Schulz get Genie Scout. |
Marvin Schulz profile in Football Manager 2026. Marvin Schulz is a 30 years old professional footballer from Germany. His preferred foot is Right Only and the best IP role is Pressing Central Midfielder while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to SC Preussen Münster until 30-Jun-2027 earning £5K per week and has a market value of 942K.
Marvin Schulz FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Marvin Schulz from FM26.
🙏
If you ever had Marvin Schulz on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Marvin Schulz FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Jorrit Hendrix DM |
![]() |
Marco Meyerhöfer DR WBR |
![]() |
Paul Jaeckel DC DM |
![]() |
Antonio Tikvić DC |
![]() |
Tobias Raschl DM AMC |
![]() |
Oliver Batista Meier AMR AML AMC ST |
![]() |
Johannes Schenk GK |
![]() |
Zidan Sertdemir DM AMC |
![]() |
Jano ter Horst DR DC |
SC Preussen Münster FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Marvin Schulz
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Marvin Schulz
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












