FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Dynamo Dresden
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best Role | Advanced Playmaker |
| Foot | Left |
| Height | 183cm |
| GS Rating |
|---|
| 73 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 115 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 91151074 |
| Age | 22 |
| D.O.B. | 20-May-1999 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Dynamo Dresden |
| Expires | 30-Jun-2024 |
| Value | £698K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Julius Kade get Genie Scout. |
Julius Kade profile in Football Manager 2022. Julius Kade is a 22 years old professional footballer from Germany. His preferred foot is Left and the best role is Advanced Playmaker. In the first season of FM22, he is contracted to Dynamo Dresden until 30-Jun-2024 earning £3K per week and has a market value of 698K. You can help the player reach that full FM22 potential with proper training.
Julius Kade FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Julius Kade from FM22.
🙏
If you ever had Julius Kade on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Julius Kade FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Oliver Batista Meier AMR AML AMC |
![]() |
Chris Löwe DL WBL |
![]() |
Anton Mitryushkin GK |
![]() |
Christoph Daferner ST |
![]() |
Ransford-Yeboah Königsdörffer WBR AMR ST |
![]() |
Kevin Ehlers DC |
Dynamo Dresden FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Julius Kade
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Julius Kade
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









