FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Fortuna Düsseldorf
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best IP Role | Central Midfielder |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right |
| Height | 185cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 25 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 91169984 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 4-Apr-1995 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Fortuna Düsseldorf |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £298K |
| Wage | £8K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Moritz Heyer get Genie Scout. |
Moritz Heyer profile in Football Manager 2026. Moritz Heyer is a 30 years old professional footballer from Germany. His preferred foot is Right and the best IP role is Central Midfielder while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Fortuna Düsseldorf until 30-Jun-2026 earning £8K per week and has a market value of 298K.
Moritz Heyer FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Moritz Heyer from FM26.
🙏
If you ever had Moritz Heyer on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Moritz Heyer FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Cedric Itten ST |
![]() |
Satoshi Tanaka DM |
![]() |
Florian Kastenmeier GK |
![]() |
Tim Oberdorf DR DC DM |
![]() |
Christian Rasmussen AMR AMC ST |
![]() |
Anouar El Azzouzi DC DM |
![]() |
Valgeir Lunddal DR DL WBR WBL |
![]() |
Giovanni Haag DM |
![]() |
Christopher Lenz DL DC |
Fortuna Düsseldorf FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Moritz Heyer
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Moritz Heyer
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












