FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 1. FSV Mainz 05
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best IP Role | Central Midfielder |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right |
| Height | 183cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 18 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 91190772 |
| Age | 24 |
| D.O.B. | 17-Feb-2001 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | 1. FSV Mainz 05 |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £85K |
| Wage | £11K p/w |
| Status | Transfer Listed |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Niklas Tauer get Genie Scout. |
Niklas Tauer profile in Football Manager 2026. Niklas Tauer is a 24 years old professional footballer from Germany. His preferred foot is Right and the best IP role is Central Midfielder while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to 1. FSV Mainz 05 until 30-Jun-2026 earning £11K per week and has a market value of 85K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Niklas Tauer FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Niklas Tauer from FM26.
🙏
If you ever had Niklas Tauer on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Niklas Tauer FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Nadiem Amiri DM AMC |
![]() |
Anthony Caci DR DL DC |
![]() |
Benedict Hollerbach AMR AML AMC ST |
![]() |
Dominik Kohr DC DM |
![]() |
Robin Zentner GK |
![]() |
Silvan Widmer DR DL WBR WBL |
![]() |
Lee Jae-Sung AMC |
![]() |
Stefan Bell DC |
![]() |
Philipp Mwene DR DL WBR WBL |
![]() |
William Boving AML AMC ST |
1. FSV Mainz 05 FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Niklas Tauer
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Niklas Tauer
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













