FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Urawa
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best IP Role | Advanced Playmaker |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 187cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 15 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 93038219 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 11-Jan-1995 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Urawa |
| Expires | 31-Jan-2026 |
| Value | £860K |
| Wage | £8K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Samuel Gustafson get Genie Scout. |
Samuel Gustafson profile in Football Manager 2026. Samuel Gustafson is a 30 years old professional footballer from Sweden. His preferred foot is Right and the best IP role is Advanced Playmaker while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Urawa until 31-Jan-2026 earning £8K per week and has a market value of 860K.
Samuel Gustafson FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Samuel Gustafson from FM26.
🙏
If you ever had Samuel Gustafson on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Samuel Gustafson FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Kota Kudo DC |
![]() |
Matheus Savio AML AMC |
![]() |
Danilo Boza DR DC |
![]() |
Yuta Miyamoto DR DC |
![]() |
Ryoma Watanabe AML AMC |
![]() |
Takuro Kaneko AMR AML |
![]() |
Hiroki Abe AMR AML AMC |
![]() |
Shion Homma AMR AML |
![]() |
Yoichi Naganuma DR DL WBR WBL ML |
Urawa FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Samuel Gustafson
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Samuel Gustafson
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












