FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 Aldosivi
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Advanced Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 185cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 58 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 953802 |
| Age | 36 |
| D.O.B. | 27-Mar-1983 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Aldosivi |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £152K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Roman Martinez get Genie Scout. |
Roman Martinez profile in Football Manager 2020. Roman Martinez is a 36 years old professional footballer from Argentina. His preferred foot is Right and the best role is Advanced Playmaker. In the first season of FM20, he is contracted to Aldosivi until 30-Jun-2021 earning £3K per week and has a market value of 152K.
Roman Martinez FM20 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Roman Martinez from FM20.
🙏
If you ever had Roman Martinez on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Roman Martinez FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Federico Andrada AMC ST |
![]() |
Luciano Perdomo DM |
![]() |
Facundo Bertoglio AML AMC |
![]() |
Emanuel Iniguez DR DC DM |
![]() |
Fabian Assmann GK |
![]() |
Federico Gino DM |
![]() |
Rodrigo Contreras ST |
![]() |
Luis Ingolotti GK |
![]() |
Yoel Juarez AML ST |
Aldosivi FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Roman Martinez
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Roman Martinez
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












