FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Universidad Catolica
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best Role | Advanced Playmaker |
| Foot | Left |
| Height | 161cm |
| GS Rating |
|---|
| 77 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 46 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 962978 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 19-Apr-1988 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Universidad Catolica |
| Expires | 30-May-2019 |
| Value | £775K |
| Wage | £6K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Diego Buonanotte get Genie Scout. |
Diego Buonanotte profile in Football Manager 2024. Diego Buonanotte is a 30 years old professional footballer from Argentina. His preferred foot is Left and the best role is Advanced Playmaker. In the first season of FM24, he is contracted to Universidad Catolica until 30-May-2019 earning £6K per week and has a market value of 775K.
Diego Buonanotte FM24 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Diego Buonanotte from FM19.
🙏
If you ever had Diego Buonanotte on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Diego Buonanotte FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Luciano Aued DM |
![]() |
Cristopher Toselli GK |
![]() |
Jose Pedro Fuenzalida DR WBR AMR |
![]() |
Matias Dituro GK |
![]() |
German Lanaro DC |
![]() |
Cesar Fuentes DM |
![]() |
Diego Rojas AMC |
![]() |
Benjamin Vidal DC |
![]() |
Juan Carlos Espinoza DR DL WBR WBL |
Universidad Catolica FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Diego Buonanotte
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Diego Buonanotte
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












