FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Universidad Cat贸lica
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best Role | Advanced Playmaker |
| Foot | Left |
| Height | 161cm |
| GS Rating |
|---|
| 76 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 馃憤 |
| 39 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 962978 |
| Age | 32 |
| D.O.B. | 19-Apr-1988 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Universidad Cat贸lica |
| Expires | 28-Feb-2021 |
| Value | £285K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Diego Buonanotte get Genie Scout. |
Diego Buonanotte profile in Football Manager 2024. Diego Buonanotte is a 32 years old professional footballer from Argentina. His preferred foot is Left and the best role is Advanced Playmaker. In the first season of FM24, he is contracted to Universidad Cat贸lica until 28-Feb-2021 earning £5K per week and has a market value of 285K.
Diego Buonanotte FM24 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Diego Buonanotte from FM21.
馃檹
If you ever had Diego Buonanotte on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Diego Buonanotte FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Edson Puch AMR AML AMC ST |
![]() |
Fernando Zampedri ST |
![]() |
Cristopher Toselli GK |
![]() |
Luciano Aued DM |
![]() |
Gaston Lezcano AMR AML ST |
![]() |
Mat铆as Dituro GK |
![]() |
Alfonso Parot DL DC |
![]() |
Ignacio Saavedra DM |
![]() |
Raimundo Rebolledo DR DL |
Universidad Cat贸lica FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Diego Buonanotte
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Diego Buonanotte
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












