FM 2023 Scouting Platform
Photo ©2023 Zürich
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best Role | Inverted Winger |
| Foot | Right |
| Height | 167cm |
| GS Rating |
|---|
| 73 |
| Based on the CA as assessed by GS23. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 54 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM23 ID | 98009203 |
| Age | 31 |
| D.O.B. | 18-Jan-1991 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Zürich |
| Expires | 30-Jun-2024 |
| Value | £491K |
| Wage | £8K p/w |
| Status | Transfer Listed |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Antonio Marchesano get Genie Scout. |
Antonio Marchesano profile in Football Manager 2024. Antonio Marchesano is a 31 years old professional footballer from Italy. His preferred foot is Right and the best role is Inverted Winger. In the first season of FM24, he is contracted to Zürich until 30-Jun-2024 earning £8K per week and has a market value of 491K.
Antonio Marchesano FM24 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Antonio Marchesano from FM23.
🙏
If you ever had Antonio Marchesano on your FM 2023 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM23 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Antonio Marchesano FM23 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Yanick Brecher GK |
![]() |
Ole Kristian Selnaes DM |
![]() |
Becir Omeragic DC |
![]() |
Nikola Katić DC |
![]() |
Adrián Guerrero DL WBL |
![]() |
Ivan Santini ST |
![]() |
Aiyegun Tosin AMR AML ST |
![]() |
Fidan Aliti DL DC |
![]() |
Karol Mets DC DM |
Zürich FM23 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Antonio Marchesano
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Antonio Marchesano
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












