FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Lausanne
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML |
| Best Role | Inside Forward |
| Foot | Right |
| Height | 177cm |
| GS Rating |
|---|
| 68 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 53 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 98033952 |
| Age | 22 |
| D.O.B. | 6-Jan-1996 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Lausanne |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £239K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Joao Oliveira get Genie Scout. |
Joao Oliveira profile in Football Manager 2019. Joao Oliveira is a 22 years old professional footballer from Switzerland. His preferred foot is Right and the best role is Inside Forward. In the first season of FM19, he is contracted to Lausanne until 30-Jun-2021 earning £2K per week and has a market value of 239K. You can help the player reach that full FM19 potential with proper training.
Joao Oliveira FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Joao Oliveira from FM19.
🙏
If you ever had Joao Oliveira on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Joao Oliveira FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Per-Egil Flo DL |
![]() |
Francesco Margiotta ST |
![]() |
Thomas Castella GK |
![]() |
Noah Loosli DC |
![]() |
Elton Monteiro DC |
![]() |
Andi Zeqiri ST |
Lausanne FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Joao Oliveira
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Joao Oliveira
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









