FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Lausanne
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 73 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 35 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 98041249 |
| Age | 21 |
| D.O.B. | 18-Aug-1998 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Lausanne |
| Expires | 30-Jun-2023 |
| Value | £721K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Cameron Puertas get Genie Scout. |
Cameron Puertas profile in Football Manager 2026. Cameron Puertas is a 21 years old professional footballer from Switzerland. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM26, he is contracted to Lausanne until 30-Jun-2023 earning £3K per week and has a market value of 721K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Cameron Puertas FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Cameron Puertas from FM21.
🙏
If you ever had Cameron Puertas on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Cameron Puertas FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Aldin Turkes ST |
![]() |
Noah Loosli DC |
![]() |
Mickaël Nanizayamo DC DM |
![]() |
Toichi Suzuki DL ML |
![]() |
Moritz Jenz DC |
![]() |
Alvyn Sanches AMR AML AMC |
Lausanne FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Cameron Puertas
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Cameron Puertas
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









